top of page
  • Zdjęcie autoraJulia

Szósty filar dobrostanu - Grounding czyli Uziemienie

Zaktualizowano: 18 lis 2023
Myślę, że jest to taki filar dobrobytu, który jest mniej oczywisty i znany, niemniej jednak potrzebny do pełni szczęścia tak samo jak inne.


Wróćmy pamięcią do chwil, gdy jako wesołe dzieci biegamy na bosaka po zielonej trawie w ogrodzie lub na działce dziadków. Powróćmy myślą do momentu, kiedy wchodzimy na plażę, a nasz wewnętrzny głos od razu chce pozbyć się butów. Kiedy je ściągamy, czujemy ulgę, pewnego rodzaju relaks, nie zastanawiamy się jednak głębiej nad tym odczuciem. A szkoda, bo jest to fenomen znany jako grounding bądź earthing, wskazujący swoją nazwą na połączenie z ziemią. Gdy dotykamy ziemi bosymi stopami, natychmiast łączymy się z jej niepowtarzalnym ładunkiem elektrycznym, z energią z jej wnętrza.


Dokument „The Earthing Movie – The Remarkable Science of Grounding”, dostępny za darmo na platformie Youtube, rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym, czy taka praktyka ma wpływ na nasze zdrowie i dobrostan. Ziemia jest jak gigantyczna bateria, która zawiera naturalny, subtelny ładunek elektryczny – specjalny rodzaj energii. Aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność działania, prawie wszystko w świecie elektrycznym jest podłączone do ziemi, niezależnie od tego, czy jest to elektrownia, czy lodówka. To właśnie oznacza termin „uziemiony”. Uziemienie dotyczy również ludzi. Kiedy jesteś uziemiony elektrycznie, kiedy utrzymujesz swoje ciało w potencjale elektrycznym ziemi, czujesz się silny, mniej napięty, mniej zestresowany. Jesteśmy istotami bioelektrycznymi żyjącymi na elektrycznej planecie. Nasze ciała działają elektrycznie. Wszystkie nasze komórki przekazują wiele częstotliwości, które napędzają nasze serce, układ odpornościowy, mięśnie i układ nerwowy. Z wyjątkiem ludzi żyjących w społeczeństwach uprzemysłowionych, wszystkie żywe istoty na naszej planecie są podłączone do energii elektrycznej ziemi.


Czy to odłączenie może być czynnikiem powodującym pojawienie się niektórych chorób? Badania dowiodły, że uziemienie może pomóc złagodzić stany zapalne. W pewnym badaniu pilotażowym wzięło udział 12 osób, a wyniki wykazały, że uziemienie ludzkiego ciała podczas snu obniża poziom kortyzolu w nocy i resynchronizuje wydzielanie hormonu kortyzolu bardziej w zgodzie z naturalnym 24-godzinnym profilem rytmu dobowego. W przypadku 44-letniej kobiety z przewlekłym bólem pleców wykorzystano medyczne termowizyjne obrazowanie. Zdjęcia wykonane po uziemieniu podczas snu przez cztery noce, w porównaniu do zdjęć sprzed uziemienia, wykazały zmniejszenie stanu zapalnego. Po ośmiu tygodniach ból pleców zupełnie zniknął.


Podsumujmy zatem korzystny wpływ tej praktyki na zdrowie:


1. Usprawniona cyrkulacja Kiedy jesteś uziemiony, poprawia się krążenie, pomagając w dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do tkanek w ciele, w tym w lepszym przepływie krwi do twarzy.


2. Zredukowany poziom stresu Po uziemieniu dobowy rytm hormonu stresu zaczyna się normalizować. Kortyzol jest powiązany z reakcją organizmu na stres i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, reguluje metabolizm, pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspomaga tworzenie pamięci.


3. Zmniejszony stan zapalny i zredukowany bólJak się uziemiać, by robić to dobrze?

Chociaż badania nad uziemieniem dla zdrowia i dobrego samopoczucia są stosunkowo nowe, praktyka jest ponadczasowa. Rdzenne kolonie chodziły boso lub nosiły obuwie wykonane ze skór naturalnych, które pozwalały energii z ziemi wznieść się do ich ciał. Człowiek XXI w. utracił swoje korzenie i tym samym połączenie z naturą. Odłączenie może być (przeważnie pomijaną) przyczyną ludzkiego bólu i dyskomfortu oraz gwałtownie rosnącej liczby chorób przewlekłych na całym świecie.

Dobra wiadomość jest taka, że praktyka jest darmowa, prosta i można do niej powrócić. Jeśli pozwala na to pogoda i harmonogram dnia, wystarczy wyjść na zewnątrz boso na około pół godziny i zaobserwować, jak zmienia się Twój poziom bólu lub stresu. Usiądź, stój lub chodź po ziemi, trawie, piasku czy betonie. Są to powierzchnie przewodzące, z których Twoje ciało może czerpać energię ziemi. Drewno, asfalt i winyl nie przewodzą. Najlepiej wprowadzić ten filar dobrobytu do codziennej rutyny, podobnie jak pozostałe, by osiągnąć efekt dobrostanu.


Co jednak robić, gdy pogoda nie służy?

Istnieją opcje wewnętrzne. Zainwestuj w produkty uziemiające, które można stosować podczas snu, relaksu lub pracy, takie jak przewodzące: • krzesła • podkładki na łóżko • maty podłogowe i na krzesła • opaski na ciało • plastry do umieszczenia na ciele tam, gdzie odczuwasz ból


Matka natura stanowi potężną dawkę uleczającej energii. Wiedzą o tym zwolennicy kąpieli leśnych, uprawiania własnej żywności czy też długich spacerów po parku. Śpiew ptaków relaksuje umysł, a kolor zielony ładuje serce miłością. Teraz już wiesz, że chcąc w pełni korzystać z naturalnych darów, należy zdjąć buty i dać stopom ulgę, o której marzą, w postaci bezpośredniego strumienia energii płynącego z wnętrza uleczającej ziemi.
117 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 commentaires


19karla93
19 avr. 2022

Super artykul Julka, zgadzam sie, chodzenie na boso to super sprawa. ❤️

J'aime

awedzik31
19 avr. 2022

chodzenie boso jest niezwykle zdrowe i chyba niedoceniane, Julia ma rację rekomendując nam ten sposób relaksu, lubię również wędrówkę boso brzegiem morza, kiedyś uprawiałyśmy ten sport wspólnie......

J'aime
bottom of page