top of page
  • Zdjęcie autoraJulia

Rzeczywistość 2.0, czyli jak internet zmienia świat na lepsze

Wielu ludzi jest nastawionych nieprzychylnie do internetu z powodu jego oczywistych wad. Co ubiega jednak uwadze wielu z nas to równie oczywiste zalety połączenia internetowego o których chciałabym dzisiaj opowiedzieć.


  1. Internet transformuje skorumpowane media.

Rok 2013, pierwsze zajęcia na nowo rozpoczętych studiach medialanych na Londyńskim uniwerku. Pan profesor wyjaśnia rzeczowo jak to medium telewizyjne należy do wysoce postawionych osób, mających swoje ukryte cele w ''framingu''

(okrajaniu, edycjji wiadomości mającej na celu manipuilacje narracji) danego newsu.


System ten praktykowany jest od zalania dziejów w celu wywierania określonej opini oraz władzy na odbiorcy.


Znaczna część internautów odchodzi jednak od tradycyjnych mediów i szuka informacji nadawanych przez źródła, które wydają się im być bardziej autentyczne.


Często, autorytety w danych dziedzinach lub autorzy blogów wydają się nie mieć żadnych ukrytych intencji poza szerzeniem wiedzy i dzieleniem się własnymi wnioskami.


Co więcej każdy z nas może dzielić się swoją wiedzą ....


2. Internet to przestrzeń, w której każdy może (i powinien) podzielić się wartościową informacją.


Blog założony przez pacjenta zmagającego się z chorobą od wielu lat (np hashimoto), który w końcu metodą prób i błędów zdołał się wyleczyć. Będzie zawierać więcej propozycji terapeutycznych aniżeli często może zaoferować specjalista.


''Jak wyjaśnia Dominique Dupagne

(Francuski lekarz i bloger urodzony w 1958 roku.) gdy tylko jakaś grupa staje się lepiej poinformowana, niż wyższa instancja, znika cała hierarchia wiedzy. To zjawisko określa się terminem empowerment (proces zdobywania wolności i władzy, aby robić to, co chcesz, lub kontrolować, co się z Tobą dzieje). Korzystając z porad i informacji dostarczonych przez Web 2.0 rozbuduwujemy swój potenjał i nie jesteśmy już zdominowani przez lekarza lub urzędnika.

(...) Nadzieję na przełamanie aktualnego systemu dominacji przynosi zatem inteligencja zbiorowa''.


3. W internecie każdy jest równy na starcie.


RedLipstickMonster - najpopularniejsza, Polska, youtuberka beauty w wywiadzie z Magdą Mołek przyznaje:


- ''To był mój cel wkroczenia do internetu, aby pokazać, że da się zrobić rzeczy samodzielnie, że da się nauczyć jakiejkolwiek sztuki samodzielnie, pracując i działając proaktywnie w danej dziedzinie, że nie trzeba mieć jakiś nadzwyczajnych środków, ani pieniędzy, że często wystarczy internet i dużo naszego czasu i samozaparcia...''

Internet jest jedynym takim medium, gdzie bez odpowiednich kontaktów lub finansów jesteśmy w stanie zbudować dobrze, a nawet świetnie prosperującą firmę.


Kolejnym takim przykładem jest kanał ''20m kwadratowych'' Łukasza (który zakończył już swoją działalność na rzecz między innymi szkoleń i warsztatów).


Łukaszowi nie udało się rozpocząć kariery w telewizji dopóki nie założył popularnego kanału na Youtubie w którym to przeprowadza wywiady na swoich 20 metrach kwadratowych , Warszawskiej kawalerki. Kanał cieszył się tak olbrzymią popularnością, że Łukasz otrzymał po nim ofertę pracy w telewizji.


Podsumuwając:


W czasach niepewnych dla naszej profesji i kariery. Internet daje wiele nowych możliwości.

Gorąco zachęcam, aby nie korzystać z niego biernie.

Transformuj nadawcę jak świadomy odbiorca.

Followuj i konsumuj tylko przekazy, które są według Ciebie autentyczne, interesujące i wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia.

Zastanów się jaką wiedzą mógłbyś podzielić się z innymi.

Być może jesteś fanem thrillerów i przeczytałeś ich znaczą część, wówczas blog z recezjami napewno okaże się wartościowy dla nowego czytelnika.


Twórz grupy i społeczności, w których użytkownicy mogą się wspierać. Internet to wirtualny świat, który ma olbrzymi, zmieniający życie potencjał. Gdyby każdy użytkownik odpowiedzialnie tworzył treści, szybko wypielono by internetowe chwasty, takie jak negatywne (i niepotwierdzone newsy) hejt oraz przekazy, które mają na celu dołowanie odbiorcy ( np. instagramowe konta oparte tylko i wyłącznie na luksusowym lifestylu lub nieosiągalnych i nieprawdziwych kanonach piękna).


Internet to narzędzie w dłoniach ludzkości jak każde inne ...


To od nas zależy czy upieczemy z niego smaczne ciasto czy przypalimy je do tego stopnia, że kompletnie straci smakowity smak i zapach.


Referencje:


Petitcollin, Ch. (2019). Jak lepiej myśleć. Łódź: Wydawnictwo Feeria, str. 139

71 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글 1개


camertonigiacomo
2021년 3월 07일

You can use everything for good if you want to.

좋아요
bottom of page