top of page
  • Zdjęcie autoraJulia

''Nie patrz w górę'' jako alegoria problemów cywilizacyjnych

Zaktualizowano: 30 sty 2022Minęło półtora miesiąca od kiedy film Nie patrz w górę (Don't Look Up) został opublikowany na streamingowym gigancie - Netflix, budząc mieszane emocje.

A, że od dawna nie było tutaj artykułu o środowisku .... Skupiłam się, albowiem na edukowaniu o dobrostanie (dbaniu o balans i zdrowie psychiczne i fizyczne).

Mając nadzieję, że jak człowiek zadba porządnie o siebie i porzuci samo-destrukcje, przeniesie się to też na jego destrukcyjne zachowania względem świata zewnętrznego.


Zegar natomiast tyka, o czym konsekwentnie przypomina nam jestem z najbardziej znanych enwiromentalistów - Leonardo Dicaprio.

Tak- dla tych, którzy o tym nie wiedzą kino to nie jedyna miłość Lea, zaraz po nim i seksownych modelkach nasz Titanicowy ulubieniec od lat dzielnie walczy dla nas o przetrwanie naszego domu - planety Ziemi.


Na swoim koncie na Facebooku i Instagramie na bierząco dzieli się sprawami, o które obecnie walczy jak między innymi lasy deszczowe , oceany i ich mieszkańców.


W ramach promocji filmu, który Leo kreatywnie opracował by wskazać ludzkości jak bardzo ślepi są na fakty naukowe, których nie sposób już ignorować. Aktor przyznaje surowo: '' Gigantyczne upały, huragany, dzikie pożary - to może stać się normą'''' Film jest o nie byciu w stanie zaakceptować lub zaprzeczeniu rzeczywistości'' - to wydaje się być prawdziwa pandemia ludzkości'' - dodaje aktorka Cate Blanchett grająca piękną lingwistkę - dziennikarkę.''Ludzie nie muszą ze sobą walczyć ... walczyć z nauką'' - przyznaje uwielbiana przez tłumy Jennifer Lawrence.


''Będziemy potrzebowali pomocy wszystkich'' - zagrzewa tłum Meryl Streep grająca karykaturalnie Prezydenta Stanów Zjednoczonych, w jednej ze scen w filmie.


Dlaczego każdy jest potrzebny by pomóc? Bo każdy z nas dodaje do kryzysu i nikogo on nie ominie. A wygodniccy, którzy liczyli na to, że kryzys nie dosięgnie ich za ich życia, mogą się przeliczyć. Dicaprio w swoim ostatnim statement , wskazuje ważność kolejnych 9 lat i tego co w ciągu nich zrobimy, bądź też czego nie zrobimy. Może mieć kolosalny wpływ na przyszłość bytu na planecie Ziemia. Marzyliście kiedyś o byciu super-bohaterem? Świetnie! Macie właśnie niepowtarzalną szansę na uratowanie świata.


Co robić?


- Skoro jesteś już na telefonie, laptopie zacznij obserwować osoby i stowarzyszenia, które wiele robią by nas wszystkich ocalić, oto parę z nich:
* Global call for Climate Action - https://www.facebook.com/foodnatureclimatedialogue


Po tym w zakładce - likes - polubienia znaleźć możecie więcej stron i profili działających na rzecz środowiska - obserwuj je, czytaj, edukuj siebie i innych.


- Donate czyli bierz udział w zbiórkach, przekaż darowizny z co miesięcznych dochodów.


- Podpisuj petycje - to nic nie kosztuje!


- Przeczytaj mój artykuł: ''Jak żyć w zgodzie z naturą przez cały rok'' i zrób plan: jak ty możesz pomóc. Zapisz go na kartce i przyczep w widocznym miejscu np na tablicy korkowej tak by o nim nie zapomnieć.


Każda dodana cegiełka będzie budować stabilny i bezpieczny dom.

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page