top of page
  • Zdjęcie autoraJulia

2 Filar dobrostanu: Zarządzanie stresem

Zaktualizowano: 18 lis 2023


W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie odporny na stres mózg jest najlepszą rzeczą, jaką możesz mieć, aby zachować koncentrację i kontrolę. Chociaż nie możesz wymazać negatywnych wydarzeń, możesz wyciągnąć wnioski z tych doświadczeń i zamienić je w paliwo swej podróży. Możesz wytworzyć wewnętrzny spokój, zbudować zdrowe nawyki i ułatwić jasne myślenie, i co najważniejsze utrzymać je na dłuższą metę.Ostry stres to reakcja na krótkotrwały stresor, taki jak np napisanie egzaminu. Z jednej strony ten rodzaj stresu może powodować niepokój i objawy psychosomatyczne (takie jak ból głowy i rozstrój żołądka). Z drugiej strony może sprawić, że poczujesz podekscytowanie i wyzwanie, dając ci energię do osiągania najlepszych wyników. Opanowanie ostrego stresora może sprawić, że poczujesz się pewniej.


Przewlekły stres jest odpowiedzią na stresor, który trwa dłużej niż kilka godzin lub dni.Jeśli nie jest on, odpowiednio kontrolowany, może prowadzić do zmęczenia, nadciśnienia i przyrostu masy ciała.Na szczęście możesz nauczyć się radzić sobie ze stresem, zarówno ostrym, jak i przewlekłym. Możesz nawet przekształcić uczucie stresu w poczucie wyzwania i energii lub poczucie uziemienia i pewności siebie.Twój mózg zawiera miliardy neuronów, czyli wyspecjalizowanych komórek, które komunikują się ze sobą.Kiedy zestaw neuronów zostaje aktywowany, stają się one ściślej powiązane, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że cała sekwencja powtórzy się w reakcji na tego typu sytuacje w przyszłości.Twojemyśli, uczucia i działania mogą z czasem zmienić strukturę mózgu. Daje to olbrzymi potencjał zmiany starych zachowań i dosłownego przeprogramowania swojego mózgu!
Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest zrozumienie, z jakim typem stresora masz do czynienia. Istnieje wiele różnych rodzajów, w tym przemiany rozwojowe, główne wydarzenia życiowe, chroniczne czynniki, codzienne kłopoty, urazy i skutki negatywnych doświadczeń z dzieciństwa, konsekwentnie różne typy stresorów wymagają różnych strategii radzenia sobie z nimi. Jeśli doświadczyłeś traumy, najprawdopodobniej najbardziej przydatne będą następujące strategie: uspokajanie ciała migdałowateg, Mindfulness, stawienie czoła emocjom i ich akceptacja, współczucie dla siebie i zrozumienie, jakie aspekty sytuacji możesz kontrolować. Jeśli masz do czynienia z konsekwencjami ważnego wydarzenia życiowego (takiego jak rozwód lub śmierć bliskiej osoby), lub nagromadzenia codziennych problemów, praca ze swoją korą przedczołową, powinna pomóc.


Ciało migdałowate to maleńka część mózgu, która potrafi wprowadzić go w automatyczną reakcję na stres, w postaci: walki, ucieczki lub zamarzania w bezruchu. Aby skutecznie radzić sobie ze stresem, musisz uspokoić lęk i panikę tej części. Mindfulness - uważność wydaje się być na to świetnym antidotum. Kiedy przyjmujesz postawę uważności w stosunku do własnego doświadczenia w danej chwili, otwierasz przestrzeń, aby usiąść spokojnie i zbadać swoje myśli i uczucia , zamiast postępować zgodnie z instrukcjami ciała migdałowatego, aby uciec, być przytłoczonym lub reagować impulsywnie. Zastępujesz strach przed własnym wewnętrznym doświadczeniem ciekawą i ​​przyjazną postawą - wolną od osądów oraz obwiniania siebie. Utrzymujesz świadomość, że stres jest poruszającym, dynamicznym stanem, który przepływa przez ciebie, ale to nie wszystko, czym jesteś. Jesteś kimś więcej niż tym, co dzieje się w twoim umyśle i ciele w tej chwili.


Oto kroki, które pomogą Ci osiągnąć świadomy stan umysłu:


1. Zwolni.

2. Skup się na teraźniejszości.

3. Zastąp strach ciekawością.

4. Otwórz się i nie oceniaj.

5. Zachowaj postawę spokoju.

6. Bądź zamiast ciągle pracować.Medytacja to nieodzowna część uważności. Zamienia umysł ze stanu ‘’szumu’’ na stan jasności. Niezliczone tradycje medytacji zostały zapoczątkowane w Indiach oraz Chinach przed przeniesieniem się na wschód. Mają one jednak te same podstawy. Medytacja zabiera człowieka z jednego stanu rzeczywistości do innego. Każdy stan zawiera inne energie, medytując przenosisz się na wyższy stan, a Twoje ciało się do niego dopasowuje. Badania potwierdzają poprawy zdrowia medytujących takie jak: redukcja hormonu stresu oraz wysokiego ciśnienia krwi, ciało może się jednak leczyć w znacznie głębszy sposób. Jeśli dotkniesz odpowiedniego punktu w swoim umyśle, długotrwałe zaburzenie w twojej energii może natychmiast zniknąć. Bardzo ważnym celem medytacji jest znalezienie przycisku, który wyłączy automatyczne zachowania utworzone przez przestarzałe i niesłużące nam procesy myślenia. Oczywiście jak każdy proces, wymaga on czasu i praktyki. Zapraszam do subskrypcji bloga, w celu otrzymania 3 prostych i skutecznych sposobów medytacji.


Twoja kora przedczołowa integruje informacje z przeszłych doświadczeń, aby zmodyfikować postrzeganie zagrożenia przez ciało migdałowate. Pomaga również hamować destrukcyjne reakcje, takie jak skłonności do uzależnień lub agresywności. Twoja kora przedczołowa pomaga czerpać korzyści z wcześniejszej nauki, dzięki czemu możesz z czasem lepiej radzić sobie ze stresorami. Ten system działa dobrze, tylko jeśli twoje przeszłe doświadczenia i otoczenie dostarczyły ci wystarczających wskazówek i wsparcia, aby nauczyć cię, jak skutecznie radzić sobie ze stresorami. W przeciwnym przypadku poniższa praktyka nauczy Cię spojrzenia na stresującą sytuację z różnych perspektyw:Pomyśl o sytuacji, w której się obecnie znajdujesz. W dzienniku napisz krótki opis swojej sytuacji. Teraz zastanów się, jak ją widzisz. Czy postrzegasz to jako zagrożenie, wyzwanie, stratę? Jeśli postrzegasz to jako zagrożenie lub stratę, czy jest jakiś sposób, aby potraktować to jako wyzwanie? Jak radzisz sobie w tej sytuacji? Czy to ten sam sposób, w jaki zazwyczaj radzisz sobie ze stresem? Czy ten sposób jest pomocny, skuteczny?


Stres jest nieodzowną częścią naszego życia możemy jednak nauczyć się postrzegać go jako wyzwanie, które pomoże nam się rozwijać i stać się lepszą wersją samych siebie.


Artykuły zostały zainspirowane twórczością Deepaka Chopry oraz Melanie Greenberg.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


awedzik31
May 27, 2021

kolejny ciekawy artykuł z zapowiadanej serii. Wydaje się, że stres w dzisiejszym zabieganym, pandemicznym świecie jest wszechobecny, tym cenniejsze są rady autorki jak sobie z nim radzić, szczególnie podoba mi się zdanie "zastąp strach ciekawością" , czekamy na ciąg dalszy...

Like
bottom of page